How much do your private lessons cost?

The first 3 hour lesson is $139. This includes hands-on cooking instruction for 1 student. If you wish to have additional friends or family join the class, then a second student is $69 and a third student is $49. Pay for a three-student session and any student beyond 3 can attend for FREE. With every five cooking sessions purchased you will receive your sixth class FREE.  Personal training sessions are $45 per session (1 hour).


How far will your service travel?

I will travel free of charge for destinations up to 40 miles from my home base here in West Sacramento. A traveling fee will be added for distances beyond 40 miles @ $1.00 per mile (charged one way only.)


Who shops and pays for all the ingredients needed for the cooking lessons?

Cooking lesson fees only include instruction and not food costs.  A list of ingredients to buy will be submitted two weeks in advance to the host (for an additional fee I can purchase the ingredients for the class and bring them to your home on the day of class). The host will then shop for the items needed. If he/she already has some or all of the items needed then we can use those for class.


What equipment do I have to have?

A list of equipment will be submitted two weeks in advance to the host. If you don’t have a particular piece of equipment needed I will be happy to bring it!  This includes personal training sessions.


What other things besides cooking can you teach me?

 

: In addition to a variety of cooking classes I also offer these classes:

  • Pantry Essentials and Organization Class
  • Personal Training for the Beginner
  • Ultimate Health Package 

How do I get started?

Use the contact form to email me and I will be happy to discuss your goals and how we can achieve them!